JJ-Street: mis sai pärast lugu? (Täieneb)

Mis on juhtunud pärast JJ-Streeti puudutava loo avaldamist Levilas? Pakume olulisemate sündmuste kokkuvõtet.

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:10.2024

Meie lugu Ära vanematele räägi: JJ-Streeti tume pool on toonud kaasa mitmeid arenguid.

Värskeimad sündmused:

Facebookis võtsid pikemalt sõna kaks lapsevanemat, kes JJ-Streeti toetavad. Üks lapsevanem kirjutas postituses, et tema abikaasa ja laps on käinud tantsukoolis mitu aastat ning neil puuduvad negatiivsed kogemused. Teine lapsevanem, kelle laps on JJ-Streetis üheksa aastat tantsinud, ütles, et noored saavad sealt liikumisrõõmu. "Kui soovid tänapäeval olla edukas ja silmapaistev, siis tulebki rohkem pingutada – nii treeningutes kui ka tantsides pikki tunde," kirjutas ta.

14. oktoobril ilmus Kroonikas lugu JJ-Streeti endise treeneri SVNDRAGA, milles koolist lahkunud treener rääkis muu hulgas, kuidas JJ-Streetist lahkumise puhul ähvardati tal sõrmed murda.

Varasemad arengud:

Katusorganisatsioonid alustasid reageerimist. Eesti Tantsuhuvihariduse Liit, mis ühendab üle Eesti tantsukoole ja- stuudioid, tegi päev pärast artiklit avaliku pöördumise, kus mõistis hukka “mõjuvõimu kuritarvitamist ning oma positsiooni ära kasutamist JJ-Streetis, mille juhtfiguuriks on Joel Juht”.

Nad kutsusid tantsuavalikkust üles probleemi ulatust teadvustama ning lubasid pakkuda kõigile endistele ja praegustele JJ-Streeti liikmetele tuge. Liidu juhatuse liige Meeli Pärna käis sellest ka Raadio 2-s rääkimas. 

Avaliku pöördumise tegi ka Eesti Noorsootöötajate Kogu: “noorte vaimne või füüsiline survestamine huvikoolis või mistahes haridus- või noorsootööasutuses on lubamatu ning ebakvaliteetse tegevuse tunnus”. Lisaks juhtisid nad tähelepanu, et kui huvikool saab riigilt palju toetusi, tuleks seal toimuva üle ka tõhusamat järelevalvet teha. Eesti Noorsootöötajate Kogu pakub võimalust saata ka uusi juhtumeid aadressil: info@enk.ee.

Eesti Noorteühenduste Liit, kuhu kuulub ka JJ-Street, pole tantsukooli tegevusele veel hinnangut andnud. Nad ootavad Haridus- ja Teadusministeeriumilt lisainfot, et otsustada, kuidas reageerida. “Kui peaks leidma kinnitust tantsukooli poolne rikkumine, siis on õigus liige välja arvata,” ütles liidu juht Kaarel Taimla. 

Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse juhtivuurija Remo Perli ütles, et info tantsukoolis toimuva kohta on neile laekunud, kuid nad pole jõudnud seda veel analüüsida. “Tegeleme sellega esimesel võimalusel,” lisas ta.

Eesti Tantsuspordi Liit pole Levila päringule veel vastanud. 

JJ-Streeti vastus. Neli päeva pärast artikli ilmumist reageeris ka tantsukool. Nad avaldasid oma sotsiaalmeedia kanalites postituse, kus ütlesid, et meie loos esineb alusetuid süüdistusi ja valeväiteid, mis põhinevad kuulujuttudel või isiklikel solvumistel. Samas ei toonud nad välja mitte ühtegi konkreetset näidet valeinfot kohta. Kuna postituse juures kommenteerimist oli piiratud, vastas Levila JJ-Streetile oma FB lehel palvega näidata, millised valeväited loos esinesid. Sellele küsimusele pole JJ-Street reageerinud.

Ministeerium uurib asjaolusid. Eesti huvikoolide, sealhulgas JJ-Streeti üle teeb järelevalvet Haridus- ja Teadusministeerium, mis andis tantsukoolile tegevusloa 2008. aastal. Ministeeriumi pressiesindaja Liina Pissarev ütles, et pärast Levila artikli ilmumist on nad “uurimas asjaolusid, et hinnata, kas käesoleval juhul kuulub järelevalve meie pädevusse või oleks vajadus kaasata muid pädevaid korrakaitseorganeid.” Ta lisas, et seaduse järgi tegelevad nad vaid õppe- ja kasvatustegevuse seaduspärasuse järelevalvega, muud valdkonnad võivad jääda aga teiste organite pädevusse.

Süüteokoosseisu pole. Politsei- ja Piirivalveameti Ida-Harju politseijaoskonna menetlustalituse juht Inna Toater ütles Levilale, et JJ-tantsukooli kohta ei ole kuriteoteateid esitatud. Samuti ei kajastu nende andmebaasis muid tähelepanekuid. 

Toater tutvus artikliga lähemalt ja leidis, et süüteokoosseisu pole. "Mis puudutab (õpilastelt ja treeneritelt) raha nõudmist, siis tegemist on tsiviilvaidlusega. Tegemist ei olnud pettuse, kelmuse ega ka väljapressimisega ja inimestel oli võimalus soovi korral lahkuda või tehingust taganeda. Sama ka piletite müügi kohta, see toimus küll tugevalt survestades, kuid mitte ähvardades, mis annaks politseile aluse menetluse alustamiseks," sõnas ta. Artiklis välja toodud vaimne vägivald ei lähe aga tema sõnul karistusseadustiku alla.

Maksusaladus. Levila pöördus ka Maksu- ja Tolliameti poole, et küsida nende arvamust artiklist. Ameti maksuauditi osakonna juhataja Lia Parve vastas, et nad ei saa konkreetse juhtumi kohta mitte midagi öelda, kuna see on kaitstud maksusaladusega.

Levila tõi oma loos välja, et pea kõik tantsukooli peamised treenerid on asutanud oma MTÜd, mille kaudu esitavad tantsukoolile arveid, kuigi on teada, et treenerid ei tegutse teistes tantsukoolides ning seetõttu võiks tegemist olla töösuhtega, mitte MTÜ-de poolse teenuseosutamisega.

"Teie kirjeldatud võimalike skeemide puhul seisneb peamine oht selles, et tööjõumaksud jäävad korrektselt tasumata,” kommenteeris Parve. Ta lisas, et kui treener käib tantsukoolis tööl ja täidab tööülesandeid, tuleb temaga sõlmida tööleping, vastasel juhul on tegemist tegeliku töösuhte varjamisega.

Meedia tunneb huvi. Loo autorid Laura-Marleene Jefimov ja Mikk Pärnits käisid pärast loo ilmumist Kanal 2 Õhtu! saates, kus rääkisid muuhulgas allikatele ja neile endile osaks saanud hagiähvardustest. Laura kutsuti sel nädalal artikli sünnist rääkima ka Kuku hommikuraadiosse.

Vikerraadio 8. oktoobri hommikusaates arutasid meie loo üle ka ajakirjanikud Kirke Ert, Janek Luts ning spordipsühholoog Elina Kivinukk. Muu hulgas rääkisid nad ohumärkidest trennis ja sellest, kuidas luua laste arengut toetav trenniõhkkond.

Lisaks võttis teema süvitsi ette podcast Võhkarid, kus saatejuhid Märt Koik ja Andreas Jääger pühendasid meie loole suurema osa oma saatest.

Uued lood. Levila artikli kommenaariumisse ning meie meiliaadressile info@levila.ee laekus nädala jooksul uusi JJ-Streeti õpilaste ja treenerite kogemuslugusid. Kogume neid jätkuvalt.

Levila annab selles artiklis olulisematest arengutest ja sündmustest teada ka edaspidi, nii et hoia silm peal!

Kui soovid oma lugu jagada või mõnest arengust teada anda, kirjuta meile info@levila.ee.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Meie pangakonto on:
Levila Meedialabor MTÜ
EE827700771009135797
LHV Pank

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!

Ühekordselt: