Julgeolek,
Venemaa

Jevgeni Prigožini viimased kuud

Luureplatvormi SensusQ analüütik Rainer Pihlakas võtab avalike allikate põhjal samm-sammult kokku, miks Jevgeni Prigožin juunikuus mässama hakkas, miks ta mässu lõpetas ning miks on kindel, et ta tapeti just Putini otsesel käsul. Vastuse leiab ka küsimus, kas Venemaal on oodata järgmist relvastatud ülestõusu – ei ole.

  • Autor:Rainer Pihlakas
  • Avaldatud:08.2023

1. Sissejuhatus

23. augustil, umbes kell 18.20 Moskva aja järgi, kukkus Venemaal alla Moskvast Peterburi suunduv eralennuk Embraer Legacy 600, mille omanikuks oli Jevgeni Prigožiniga seotud ettevõte.

Venemaa lennundusagentuuri Rosaviatsija teatel hukkusid kõik pardal olnud isikud: Jevgeni Prigožin, Dmitri Utkin, Sergei Propustin, Jevgeni Makarjan, Aleksander Totmin, Valeri Tšekalov, Nikolai Matjuseev ning kolm meeskonnaliiget.

Ühe pealnägija väitel tulistasid kaks õhutõrjeraketti alla drooni, mis hiljem osutus Prigožini lennukiks. Tuntud Vene sõjandusblogija väitel hävitati Prigožini lennuk kahe S300 õhutõrjeraketiga, mis tulistati välja läheduses asunud S300P õhutõrjesüsteemist.

Allakukkunud lennuki detail. (Reuters)

Hoolimata sellest, et lennuki allatulistamine õhutõrjeraketiga pole leidnud ametlikku kinnitust, on see siiski kõige tõenäolisem lennuki allakukkumise põhjus. Kui aga Prigožini lennuk hävitati pardale toimetatud pommi abil või mõnel muul moel, ei muuda see oluliselt meie analüüsi peamisi järeldusi.

2. Miks soovis Vladimir Putin Jevgeni Prigožini surma?

Alates eelmisest sügisest on Jevgeni Prigožin Venemaa armee ebaõnnestunud “sõjalise erioperatsiooni” üle Ukrainas avalikult piike murdnud Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu ning armeekindral Valeri Gerasimoviga.

Juuni lõpus seadis Prigožin varjamatult kahtluse alla ametlikud Ukraina ründamise põhjendused, süüdistades sel moel vähemalt kaudselt ka Vladimir Putinit. Seejärel alustas Prigožin mässu, võttes enda kontrolli alla Doni-äärse Rostovi ning saates oma era-armee Moskva peale. 

Wagneri sõdurid vaid ühe nädalalõpu kestnud mässu ajal Doni-äärses Rostovis. (Politico)

Kuigi kõrged Venemaa võimukandjad nimetasid Prigožini tegevust riigireetmiseks, leppis Kreml 24 tunni jooksul Prigožiniga kokku mässu lõpetamises ning Prigožinil ning tema vägedel lubati ohutult taanduda Valgevenesse. See kokkulepe aga alandas Putinit ning jättis temast nõrga juhi mulje.

Putini käitumine ülestõusu ajal võis tekitada isegi tema lähikonnas kõhklusi – kas ta on üldse võimeline Venemaa praeguse režiimi juhtimist jätkama? CIA direktor William Burns on omalt poolt avaldanud sarnast arvamust – Putin otsustusvõime näis olevat vähenenud ning tundus, et ta on tegelikkusest võõrandumas.

Burns ennustas samas, et kuna Putin on isikuomadustelt põhimõtteline kättemaksja, ootab ta lihtsalt sobivat hetke Prigožini likvideerimiseks, tehes seda nii, et see ei mõjuks paanilise kiirustamise või ülereageerimisena. Putinil oli tarvis sooritada nähtav kättemaks ning lükata veenvalt ümber jutud tema nõrkusest. Samuti oli oluline päästa Prigožini mässu ajal ebasoodsasse valgusse jäänud Vene armee nägu. 

Seega, kui oli selge, et Wagneri mäss Vene riigi vastu ebaõnnestub, oli selge ka see, et Prigožini abilised ning Wagneri tippjuhid saavad karistada. Jevgeni Prigožini likvideerimine oli juba kindel, lahtine oli vaid see, millal see juhtub.

Wagneri mässu järel eemaldas Kreml kaitseministeeriumi juhtimisest mitmed kõrgemad ohvitserid. Wall Street Journal teatas 13. juulil, et vähemalt 13 kõrgemat sõjaväejuhti võeti Venemaal vahi alla ning ajutine töölt eemaldamine või vallandamine tabas 15 kõrgemat sõjaväelast. 

Väidetavalt võtsid Vene võimud vahi alla Wagneriga seotud armeekindral Sergei Surovikini, endise kaitseministeeriumi aseministri Mihhail Mizintsevi ning paljud teised. WSJ kirjutas oma allikale viidates, et nimetatud kinnipidamiste eesmärgiks oli puhastada sõjaväejuhtide read isikutest, keda Putin ei usaldanud. 

Kui ebalojaalsed isikud olid Venemaa kaitseministeeriumist eemaldatud, olid ühtlasi tekkinud soodsad tingimused selleks, et klaarida arved Jevgeni Prigožini ning teiste Wagneri juhtkonna liikmetega. 

Parim võimalus selleks avanes 23. augustil, kui Jevgeni Prigožin, Dmitri Utkin ning Valeri Tšekalov olid ühe ja sama Moskvast Peterburi lendava lennuki peal. Putini peaaegu kindlasti antud käsk see lennuk hävitada on katse taastada avalikult Putini ülemvõim ning maksta kätte Wagneri relvastatud mässu kestel kogetud alanduste eest.

Wagneri mässust on möödas täpselt kaks kuud. Selle mässu käigus lasid Wagneri jõud alla mitu Vene armee helikopterit ning tapsid vähemalt 13 sõjaväelast. Otsus tulistada Prigožini lennuk alla just Vene sõjaväe õhutõrjesüsteemi abil andis Vene kaitseministeeriumile võimaluse kätte maksta Vene õhuväe viimaste aastate ühe kõige mustema päeva eest.

Wagneri juhtkonna hukkamine saatis ka selge signaali, et Kreml käitub halastamatult kõigi nende jõududega, kes proovivad erinevates militaarstruktuurides pead tõsta. Putini demonstratiivne samm on hoiatus kõigile isikutele Kremlis, Vene armees või Venemaa eraarmeedes, kes Putini vastaseid samme võivad plaanida. Tulevikus õpib Kreml kindlasti kõigist Wagneri ning Prigožiniga saadud kogemustest ning juhtunust saab hoiatav näide neile, kes proovivad luua isepäiseid eraarmeesid.

3. Armee ustavus Vene juhtkonnale

29. mail ütles Jevgeni Prigožin, et tema palgaarmee ei suuda läbi viia riigipööret Kremlis, kuna Wagneril on selleks liiga vähe mehi. Eelnevalt oli endine armeekomandör Igor Girkin väitnud, et Wagneril on soov sellist riigipööret läbi viia. 

Prigožin ütles, et maailmas on olnud palju riigipöördeid, kuid ühel või teisel moel on armee neis  alati osaline olnud. Prigožin andis seeläbi kaudselt mõista, et riigipöörde korraldamine oleks Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu võimuses, kuna tema kontrollib ka Vene armeed.

Tahtmatult andis Prigožin selle väljaütlemisega võtme, mis aitab mõista tema raevukat kriitikat Putinile lojaalsete kaitseminister Sergei Šoigu ja armeekindral Valeri Gerassimovi suunas. Prigožin teadis, et kuigi Wagner on kõige võimsam eraarmee Venemaal, takistas Šoigu ja Gerasimovi ustavus Putinile riigipöördele vajaliku toetuse leidmist. Kuid kui Vene armeed oleksid juhtinud Prigožinile lojaalsed Mizintsev ja Surovikin, oleks riigipööre olnud võimalik. 

Võib olla just sellepärast alustas Prigožin meeleheitlikku mässukatset, et saavutada Šoigu ja Gerassimovi väljavahetamine talle sobilike sõjaväejuhtide vastu, kes oleks aidanud teda lähemale lõpp-eesmärgile, ehk võimuhaaramisele Kremlis. 

Vaatlejad on varemgi märkinud, et Vladimir Putin hindab üle kõige lojaalsust. Vaatamata sellele, et kaitseministeerium ei näidanud ennast Prigožini marsi ajal kuigi tugevast küljest ning ministeeriumis oli ka Prigožini liitlasi, jäi enamus ministeeriumist ning ka selle juhtkond lojaalseks Putinile. 

See võis olla ka üks põhjusi, miks Prigožin nõustus vastu võtma kokkuleppe Putiniga ning miks ta lõpetas Wagneri marsi Moskva suunas. Ilmselt mõistis Prigožin, et Moskvani jõudmine ning Moskva äärelinnadest Kremlini murdmine ei ole võrdse raskusega ülesanded. Prigožin mõistis ette mässu mõttetust olukorras, kus abijõude ei tule.

Vene sõjandusblogijad on süüdistanud Venemaa sõjalisi juhte paljudes Ukraina sõja ebaõnnestumistes. Palju sõjandusjuhte on ka välja vahetatud ja vallandatud, kuid Šoigu ja Gerasimov on jäänud oma kohtadele, hoolimata nende pihta suunatud suurest kriitikast. Tõenäoliselt mõistavad Šoigu ja Gerasimov, et nad on oma karjääri jätkumise eest jäägitult võlgu Putinile ning nende huvides on Putini jätkamine. Iga järgmine juht võib neist aga teha patuoinad, kellele saab süüks panna kõik senised Ukraina sõja ebaõnnestumised.

Ring sulgub. Ühest küljest päästab Putin Šoigut ja Gerasimovi, sest nad on talle lojaalsed, teisest küljest on Šoigu ja Gerasimov sunnitud olema Putinile lojaalsed, kui nad ei taha jääda süüdi Ukrainas tehtud vigade eest. SensusQ hinnangul jäävad need kaks meest oma ametikohtadele senikauaks kuni Putin on Venemaa president ning nii kaua kuni nad suudavad kontrollida Vene armeed.

4. Kui kaua suudavad Šoigu ja Gerasimov kontrollida Vene armeed?

Venemaa sõjaline juhtkond on viimasel ajal kõhklematult vallandanud kõiki, keda on põhjust olnud kahtlustada allumatuses või ebalojaalsuses. Hiljuti ametist eemaldatud kindralid on sageli olnud hinnatud sõjaväejuhid, kuid see pole üles kaalunud nende vähest lojaalsust, lojaalsus on aga selgelt üks kõige väärtuslikumaid omadusi Vene sõjaväes karjääri tegemiseks. 

Vene armees on viimasel ajal esinenud allumatust ning käsuliinid on muutumas rabedaks. Ka kiirus, millega Vene sõjaline juhtkond on asunud allumatust karistama, näitab, et tegu on tõsise probleemiga. 

Samas pole hoolimata Vene sõjablogijate hoiatustest näha märke edasisest relvastatud ülestõusust Vene sõjaväelaste seas. Samuti puuduvad märgid sellest, et pettunud sõjaväeliidrid teeksid omavahelist koostööd ning planeeriksid järgmist marssi Moskva suunas. 

Veelgi enam -  allumatute juhtide kiire ametist eemaldamine võtab võimalused selleks, et saaks teha ettevalmistusi lahinguvalmis grupeeringu saatmiseks Moskva suunas sarnasel moel nagu seda tegi Prigožin. 

Vladimir Putin püsib võimul tänu talle lojaalsetele inimestele ning temale lojaalsed inimesed püsivad võimul tänu temale. 

VIITED

[1] РИА Новости: Росавиация публикует полный список летевших на Embraer, упавшем в Тверской области. Aug 2023. [Online] t.me/rian_ru/213016

[2] Baza: Видео падения самолёта в Тверской области. Aug 2023. [Online] t.me/bazabazon/20765

[3] ВЧК-ОГПУ: Предположительно самолет Пригожина был сбит двумя ракетами С 300. Aug 2023. [Online] t.me/vchkogpu/41166

[4] Putin is trying to buy time with Prigozhin but will get revenge since he is the 'ultimate apostle of payback,' CIA director William Burns says. Jul 2023. [Online] businessinsider.com/putin-will-get-his-revenge-prigozhin-cia-director-burns-says-2023-7

[5] Russia Detained Several Senior Military Officers in Wake of Wagner Mutiny. Jul 2023. [Online] wsj.com/articles/russia-detained-several-senior-military-officers-in-wake-of-wagner-mutiny-35a696e4

[6] Пресс-служба Пригожина. #1707 Jun 2023. [Online] t.me/concordgroup_official/1084

[7] SensusQ analysis: Why Yevgeny Prigozhin started his “march for justice”? Jun 2023 [Online] sensusq.com/blog/7d0d4d36-405c-42c1-b7f8-e237cf2ac103

[8] UK Ministry of Defence. Jan 2023. [Online] twitter.com/DefenceHQ/status/1617785717383364612

[9] Андрей Гурулев / депутат Государственной Думы: Обращение командующего 58-й общевойсковой армией Южного военного округа ВС России генерал-майора Ивана Попова к своим воинам. Jul 2023. [Online] t.me/agurulev/3424

[10] Военный Осведомитель: Сообщается, что генерал-майор Владимир Селиверстов был отстранен от должности командира 106-й гв. воздушно-десантной дивизии ВДВ. Jul 2023. [Online] t.me/milinfolive/103595

[11] БРИФ МОСКВА: Отстранение генерал-майора Ивана Попова от командования 58 армией, успешно сдерживающей наступление ВСУ на запорожском направлении крайне негативно воспринято в передовых частях. Jul 2023. [Online] t.me/rusbrief_moscow/12024

[12] Военный Осведомитель. Jul 2023. [Online] t.me/milinfolive/103476

[13] Стрелков Игорь Иванович: Обращение отставленного командарма к общественности … Jul 2023. [Online] t.me/strelkovii/6021

[14] Romanov Лайт: Херсонская область, Россия. Aug 2023. [Online] t.me/romanov_92/41491

[15] Роман Алехин: Дорогие камрады Роман Сапоньков, Тринадцатый, Романов, а также Два майора. Aug 2023. [Online] t.me/Alekhin_Telega/7782

[16] Роман Сапоньков: По 205 бригаде ходят мрачные слухи, что получился выпуск кривого зеркала. Aug 2023. [Online] t.me/RSaponkov/5843

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.