60 sekundit: Päästke meid stressist, loomad!
Neljapäev, 07.10.2021
- Autor:Levila toimetus
- Illustratsioon:Joonas Sildre
- Avaldatud:10.2021
Eero 60 sekundit: ja läkski seda võtit vaja
Esmaspäeval avati Helsingis ülesputitatud Eesti saatkonna hoone. Laugel kaljul asuvast hoonest paistab meri ning naabruses asuvad ilmetud korrusmajad.
Kui Oskar Kallas selle krundi Eesti riigile välja ajas, olevat ta veerandi maksnud omast taskust. Maja ehitati valmis ja saatkond hakkas tööle, kuid siis puhkes sõda. Toonane Eesti saadik läks ühel heal päeval tööle, pakkis olulisemad asjad, astus siis trepile ning keeras saatkonna ukse lukku. Triks. Traks. Võtme viis ta Soome välisministeeriumisse ja ütles: “Hoidke seda. Meil läheb seda ühel päeval jälle vaja.”
Läks mööda umbes 50 aastat ning tal oli õigus. Meil oli seda võtit vaja. Pikk perspektiiv on igaühele erinev. Poliitikule on perspektiiv neli aastat. Ettevōttele 15 aastat. Kogukonnale 30 või 100 aastat. Riigile 50 aastat või ka 1000 aastat. Me istutame laste sünni puhul tammepuusid ning teeme kooli lõpetades ühisfotosid.
Nii puude kui fotode vaatamine paneb meid tajuma aja möödumist. Kuigi öeldakse, et tänapäeval läheb aeg kiiremini ning edukad on äpid, mis kustutavad pildid mõne sekundi möödudes, pole ka pikk perspektiiv kuhugi kadunud. Mida mōtles aga too Eesti saadik tol lukustamispäeval kodu poole jalutades – seda tahaks lugeda toonasest tema blogist või Insta-storyst.
Danieli 60 sekundit: tagasi loomade juurde
Me seisame Aegviidu kunagises postkontoris, akvaariumi ees. Valgustatud klaaskastis ujuvad roosad, kollased ja pruunikad kalad. Mõned nakitsevad midagi akvaariumi põhjast. Mõned hiilivad taimelehtede vahel ringi. Mõned sebivad pinna lähedal.
“On teaduslikult tõestatud,” ütleb Kristi, “et vaid 15 minutit akvaariumi vaadates toimuvad inimese kehas muutused.” Hiljem googeldan seda väidet ning leian allika, mis ütleb, et muutused tulevad juba 10 minutiga: vähenevad vererõhk ja lihaspinge, pulss aeglustub.
Kristi, kes koos abikaasaga on rajanud Eesti Loodus- ja Loomateraapia Keskuse, näitab hoovis kanasid. “Neile meeldib süles olla," ütleb ta, näidates eriti uhkete puhvis lindude poole.
Võimalus looma puudutada teeb Kristi sõnul inimestele head. See teeb ka psühholoogide töö lihtsamaks.
Kas loomad päästavad maailma?
Joonase 60 sekundit: “Globaalsed eestlased”
Joonas Sildre illustratsioon peagi Levilas ilmuma hakkavale saatesarjale “Globaalsed eestlased”.
Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?