60 sekundit: Läbi pisarate
Neljapäev, 24.03.2022
- Autor:Levila toimetus
- Avaldatud:03.2022
Danieli 60 sekundit: inimeste ja robotite kirjandus sõja ajal
Nad on teiste ametite inimesed: joogatreenerid, poemüüjad, õpetajad. Ühesõnaga, mitte-kirjanikud. Kuid nad kirjutavad tekste, mida rahuajal ootaks vaid Suurelt Kirjanikult.
Ukrainlased dokumenteerivad sõda täpselt ja kujundlikult, lootuses, et muu maailm loeks, tuleks appi, ei unustaks iial.
Siis on pooleldi robotite abil tehtud propaganda, mis levib sotsiaalmeedias enamasti reklaamide abil. Justkui uued kanalid nagu: True Info, Вся правда о Украине, Stop War ja sajad teised, mis püüavad turunduse toel jätta muljet, et see, mida päris inimesed päris Ukrainast kirjutavad, pole tõsi.
Meie laste tulevik sõltub juba täna sellest, kas me suudame inimestel ja robotitel vahet teha.
Joonase esimene 60 sekundit: Bolognas lasteraamatumessil, läbi pisarate
Maalilises Itaalia linnas Bolognas toimub igal kevadel maailma suurim lasteraamatumess.
Koroonaga seoses olid kaks aastat konarlikult pooldigitaalsed, sel korral vaat et täies mahus ja hiilguses: sadu tuhandeid raamatuid, kümneid tuhandeid inimesi, sadu messibokse, kümneid näituseid ja üritusi. Eksponeeritakse, kaubeldakse raamatute tõlke- ja kirjastusõigustega, arutatakse raamatute tuleviku üle. Sel korral on fookuses Aafrika, igal aastal suurenevad Hiina ja Aasia osakonnad.
Puuduvad kaks suurt maad. Venemaa osalus tühistati mõned päevad pärast invasiooni algust ja ühtegi vene raamatut ei ole näha. Ukraina ametlik boks seisab tühjana, seinal selgitus: “Ukrainased on sel aastal rindejoonel.” Ukraina lasteraamatud on aga väga nähtavalt väljas, neile on eraldatud suur riiul messihallide sõlmkohas.
Bologna vanalinnas on mitmel tähtsal hoonel Ukraina lipp kas Itaalia või Euroopa Liidu lipuga kõrvuti. Mitmeski kohas on inimesed Ukraina lipu rõdult rippuma kinnitanud. Linnapildis kohtab ka vikerkaarevärvilist lippu tekstiga “peace”. Õhtul on kohaliku ülikoolilinnaku platsi seinale projitseeritud sadakond meetrit kollasinist riba. On hakanud levima graffiti “no war”, mõned on seinale või aknale kinnitanud samasisulise A4 lehe.
Joonase teine 60 sekundit: eurooplased on ukrainlased
Esimese päeva õhtul, Eesti näituse avamisel ühes vanalinna keldris teatati sellest, et 2025 on messi fookuses Eesti! See on kahekümneaastase töö tulemus, mida Eesti Kirjastuste Liit ja Viive Noor on siin järjepanu ajanud. Uudisega kaasnesid pisarad, kuid need ei olnud õnne-, vaid sõjapisarad. Sest sel aastal on tegelikult fookuses Ukraina.
Ostsin messilt paar itaaliakeelset ukraina autorite raamatut, mis olid Lätis trükitud. Eurooplased on ukrainlased ja oleme sellest lõpuks aru saanud! Koroona kiskus meid ajutiselt laiali, sõda toob alatiseks kokku.
Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?