60 sekundit: Kas me oleme usku kaotamas?
Teisipäev, 24.08.2021
- Autor:Levila toimetus
- Illustratsioon:Joonas Sildre
- Avaldatud:08.2021
Mari 60 sekundit: kõige kummalisem kirikuskäik
Tiirutame ümber kiriku. Siin pole kedagi, uks on lukus. Lumel pole ühtegi jälge. Ometi kirikukellad löövad. Teadetetahvlil seisab, et teenistus toimub talvekirikus.
Talvekiriku leiame pooleteise kilomeetri kauguselt kogudusehoonest. Hilineme teenistusele seitse minutit.
Kaks meest istuvad suletud silmadega vastamisi ja vaikivad. Süvenevad endasse, viiruk tossab. Nüüd on meid neli. Siseneda tuleb sokkides. Istume maha, mehed vaikivad edasi veel hea mitu minutit. Ohkega avavad silmad ja tulevad tagasi.
“Teenistustel olete varem käinud?” tõuseb üks meestest esireast püsti ja ulatab meile riiulist lauluraamatud, mille järele keset suurt vaikust ei söandanud minna. Kõik on hästi ebamugav.
Üks on õpetaja, teine abiline. Kui me poleks tulnud, polekski siin kedagi. On tunne, et oleme sekkunud võõrkehadena kahemeherituaali. Kellad olid pandud helisema telefoniäpist.
Orelimängijat pole. Õpetaja püüab ise viisi ette ümiseda. Mitu korda läheb sassi.
Ka jumalateenistuse harilik protseduuriloogika on sassis. Kaks meest muudkui laulavad paarirealisi fraase muu jutu vahele. Millal algab ja lõpeb jutlus?
Õpetaja räägib loo Auschwitzi koonduslaagrist. Vangid panid pead kokku ja arutasid, kes on süüdi, et nad seal olema peavad. Leidsid – jumal.
Õpetaja ütleb, et Covid on üks suur jant. Kogu aeg köetakse seda. Algul on arusaamatu, kes kütab, aga hiljem ütleb, et ikka meedia.
Kolmapäevast on avalikud teenistused keelatud. “Mitteavalikud toimuvad ikka edasi,” ütleb ta kavalalt. Lubab küll plakati maha võtta, aga juba räägib järgmise nädala jutlusest.
“Tulge ka kampa!” kutsub õpetaja sõbralikult ainsaid külalisi armulauale. See teenistus kestis kaks tundi.
Loe ka meie lugudesarja “Usu võim”.
Danieli 60 sekundit: jardi ootuses
Täna tahan rääkida mõnest rahaga seotud mõistest.
JARD
Ametlikus keeles tähendab see “miljardit eurot”, kuid rahajumalad muudavad väljendi endale suupärasemaks: “jard”.
RAHAJUMAL
Teine mõiste ongi “rahajumal”. Need on inimesed, kes oskavad rahast raha teha. Neil pole papp kunagi otsas.
On olemas väiksemaid rahajumalusi, kes võivad elada sinu kõrvalkorteris. Nende ümber lehvib kuldset tolmu, kui nad hommikuti uue autoga tööle sõidavad. Igast suuremast muutusest näivad nad võitvat. Sageli valivad nad Reformierakonda. Võib-olla järgmine kord erakonda Eesti 200.
On aga olemas ka suuremad rahajumalad, põhimõtteliselt raha-Zeusid või -Odinid või -Jehoovad, kellel on nii-öelda mitmeks põlveks “raha koos”.
RAHA ON KOOS
“Raha koos” on kolmas mõiste. Selle kohta öeldakse inglise-eesti segakeeles ka: “wealth’i jõudma”, jõukust saavutama. Kui sul on raha koos, tähendab, et sa peaksid midagi väga imelikku tegema, et sul raha otsa lõpeks.
FINANTSPATT
Ja siis on ülejäänud, kes teevad rahaga pattu. Nende elu on nagu üks aegluubis kulgev rahast ilma jäämine:
Valestielajad, ületarbijad, kiirlaenajad. Sõltlased. Väikese palgaga töö valinud inimesed. MTÜde raudvara. Ühesõnaga netokaotajad.
Paljud neist on 150 000 inimese seas, kes otsustasid kevadel oma teisest pensionisambast raha välja võtta.
Pensioniraha väljavõtmine on suur finantspatt.
Olen kindel, et kui saaks küsida, ei julgeks suur osa väljavõtjaid öelda, et nad välja võtsid. Patu tunnistamine pole lihtne.
Esimene patujard on juba loetud päevade pärast maandumas kümnete tuhandete inimeste kontodele.
“Mida te teete, lollid?”
“Elame siin ja praegu, ekspert!”
“Mida te selle rahaga peale hakkate?”
“Investeerime krüptosse.”
“Maksame võlad tagasi.”
“Ostame tüki maad või väikse suvila.”
“Pidutseme nagu oleks 1939.”
“Käime reisil.”
Põrgutee on sillutatud heade kavatsustega.
USK
Võib-olla raha väljavõtmine siiski pole patt. Ning võib-olla on inimesed kaotanud usu sellesse, et kõike peab just nii tegema nagu jumalatele meelepärane.
Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?
Lõuna-Eesti Postimees kirjutab, et kährik ja koer kukkusid samasse kaevu. Vahel juhtub midagi sarnast ka poliitikas, kui koalitsiooni satuvad liiga erinevad erakonnad.
Wired kirjutab, et tulevikus võime käia jahutavate vestidega. Katsetamisel on jahutav kangas. (Inglise keeles).
Kas pärast vaktsiinide hävimist võiks usaldus Eesti tervishoiu vastu taastuda? Sakala ajakirjanik Triin Loide pole enam kindel. (Maksumüür)