kool

Levila 15 lugu koolidele

Kui oled õpetaja, õppejõud või lapsevanem ning soovid noortes äratada huvi suurte teemade vastu, on meil sulle pakkuda mitu head lugu.

  • Autor:Levila
  • Kaanepilt:Midjourney, "Eesti õpilased vaatamas õpetaja poole".
  • Avaldatud:09.2023

Hea õpetaja, kas sul on tundi andes või loengut pidades olnud tunne, et tahaks noortele anda lisalugemist või -vaatamist koos värskete Eesti näidetega? Kas oled otsinud lugusid, mis oleks kirja pandud või üles filmitud haaravalt, samas lihtsalt ning tasakaalukalt?

Sel juhul soovitame sul tutvuda järgnevate Levila lugudega.

Lood vaimse tervise teemal

Popmuusik Maria Vainumäe ehk Manna kirjutab oma vaimse tervise probleemidest loos "Kutsumata külalised" ning kolm noort inimest räägivad lühifilmis "Ääre peal" sellest, kuidas nad saavad elus hakkama, hoolimata sellest, et neile on määratud tõsine diagnoos.

Kuidas mõista vaimse tervise probleemiga kaasõpilast? Mida teha, kui tahad aidata?

Mainitud lood on tasuta.

Ikooni loomine

"Ikooni loomine" on audiosari Eesti poliitikas aastaid keskset rolli mänginud Edgar Savisaare tõusust ja langusest läbi teda turundanud inimeste silmade.

Sari koosneb kaheksast pooletunnisest osast, kuid ajaloo- või ühiskonnaõpetuse tunnis arutamiseks võib valida välja ka mõne üksiku episoodi. Kogu sari on kuulatav tasuta.

Film "Kuidas ma vihkama hakkasin"

Filmi autor Erik Tikan vaatab tagasi enda neonatslikule noorusele ning proovib aru saada, kust sai alguse viha, mis viis lõpuks selleni, et ta hakkas teisi inimesi ründama.

"Kuidas ma vihkama hakkasin" on 20 minutiline film, milles on kasutatud Kaitsepolitsei videomaterjale, arhiivikaadreid ning lavastatud elemente. Film sobib gümnaasiumiõpilastele ning see on tasuta.

Kui soovid lisaks filmile uurida võimalust vestlusringi korraldamiseks filmi autoriga, võta ühendust info@levila.ee.

Dokumentaalfilm "Trail Baltic. Väljasõit rohelisse."

Õpetlik, tasakaalukas ja kohati ka naljakas lugu ühe suurprojekti teele jäävast loodusest ja rahvast. Hea õppematerjal ühiskonnaõpetuse tundidesse või loengutesse. Film võimaldab arutleda suurprojektide mõju üle laiemalt.

Näidisküsimused:

- Mis asi on jalajälg?
- Kas enamus võib vähemusest üle sõita?
- Kuidas üldse suurte projekide üle kokku leppida?
- Mida võiksid Rail Balticust õppida tuumajaama või Nursipalu harjutusväljaku rajajad?


Ka selle filmi puhul võib olla võimalik korraldada vestlusringi autoritega. Võta ühendust: info@levila.ee.

Film "Staarid, keda polnud"

Tõsielusarjade staar Birgitte Susanna Hunt on sama tuntud kui peaminister või president, kuid Levila jutustab loo ühest Eesti esimesest tõsielusarjast "Baar" ning sellest, mis on saanud selle tegelastest. Mis toimus kaadri taga?

Mis on saanud "Baari" osatäitjatest tänaseks? Kuidas mõjutas sari nende edasist elu ja vaimset tervist? Kas osalejatega manipuleeriti?

Filmi sobib arutamiseks meedia- ning ühiskonnaõpetuse tundides või loengutes. 40 minuti pikkune film on tasuta.

Raamat "Vapilõvi"

Tempokas raamat Kersti Kaljulaidi elust presidendina on ideaalne tekst, mida koolis arutada.

"Vapilõvi" autor Daniel Vaarik on ise öelnud, et ta soovis raamatut kirjutades, et see ei võistleks mitte teiste raamatutega, vaid filmidega ning et seda oleks võimalik lugeda neil, keda kõvakaanelised biograafiad veel ei kõneta.

Igasse raamatu peatükki on Kersti Kaljulaidi tegemistele lisatud ka ühiskondlikke ja ajaloolisi viiteid. Raamatut saavad lugeda nii need, kellele Kersti Kaljulaid meeldib, kui ka need, kellele ta ei meeldi.

Sobib arutelude algatamiseks ühiskonnaõpetuse tunnis või ajaloo tunnis.

"Vapilõvi" on Levila lehel müügil soodushinnaga, kuid kui soovid raamatut hankida puhtalt õppeotstarbeks, võta kindlasti meiega otse ühendust aadressil info@levila.ee, sest Levila võib raamatu soetamist ka toetada.

Lood katkistest vahetusõpilastest ning ahistavatest näiteringi juhtidest

Vahetusõpilaseks käimine on tavaline. See õpetab iseseisvat elu ning avardab maailma. Kuid hea on teada ka seda, mis valesti võib minna. Sest siis on halbadeks kogemusteks võimalik paremini valmistuda. Karmen Lauri artiklisari räägibki mitme vahetusõpilase juhtumistest, kes on kogenud ohtlikke või kummalisi olukordi koolitulistamistest ahistamisteni.

Heneliis Nottoni ja Paavo Piigi artiklisari "Kuidas tehakse näitlejat" räägib aga sellest, kuidas huviringide juhtide seas on olnud inimesi, kes on noori ära kasutanud ning mida selle vastu teha.

Mainitud lood on tasuta.

Lugu "Bussireis läbi Eesti narkotalve"

Tahame seda või mitte, narkootikumid on levinud ka noorte seas. Levila ajakirjanik Lennart Ruuda sõitis narkokahjude ennetajate bussiga läbi Eesti ööelu ning sellest sündis lugu, mis võiks pakkuda aruteluainet ka gümnaasiumitunnis.

Artikkel on tasuta.

Lugu "Seaduse nimel, peatuge"

Lugu räägib kliimanoorte võitlusest rohelisema tuleviku nimel. Kas üldse on lootust?

Sari on tasuta ning sobib arutamiseks ühiskonnaõpetuse tundi.

Ning lõppu veel kolm lugu, mis võivad koolitunnis huvi pakkuda:

Siin Tartu. Huvitavad lood teadusest.

Maarja Merivoo Parro audiosarja jooksul saab teada, kuidas Tallinna kesklinnas tehakse lõhnaturundust, mis on tegelikult mullas, kuid kuulaja saab täiesti ootamatult viibida ka ... kunagi ammu kinni müüritud inimsüdame seinast väljavõtmise juures.

Kas ma peaksin jätkama käte desinfitseerimist?

Lennart Ruuda uurib, kas koroonapandeemia ajal avalikesse kohtadesse toodud kätegeelil on ikka soovitud mõju inimeste tervisele.

"Kallis, ma võtsin kiirlaenu" ja "Minu Facebooki laenuäri"

Levila asutaja Daniel Vaarik võttis ise kiirlaenu, et aru saada, kuidas see käib ning mis hiljem juhtub. Mari Mets aga andis ise Facebookis hädas olevatele inimestele laenu. Tulemuseks kaks kogemuslugu, mida on hea arutada tundides või loengutes, kus õpetatakse finantskirjaoskust.

Lisainfo: info@levila.ee.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.